Magyar Péter kezdő 11-e: Kulcsár Krisztián, a bukott MOB-elnök

2025. április 03. 18:02

A világbajnok és olimpiai ezüstérmes egykori párbajtőröző, aki Lakatos Márkkal rendeztette meg az olimpiai eskütételt, most a Tisza Párt sportért felelős szakembere.

2025. április 03. 18:02
null
Pálfy Dániel Ábel

A Tisza Párt februári kongresszusán a magyar közélet több régóta ismert figurája is egyértelművé tette, hogy beáll Magyar Péter formációja mögé. Egyesek közülük – Bódis Kriszta és Nagy Ervin – miniszteri ambícióikat is belengették. A megjelentek közt volt Kulcsár Krisztián egykori világbajnok és olimpiai ezüstérmes párbajtőrvívó, a MOB dicstelenül távozó elnöke is. Cikksorozatunk következő részében őt kíséreljük meg bemutatni. 

Olimpikonból MOB-elnök 

Kulcsár Krisztián 1971 június 28-án, Budapesten született, Kulcsár Gábor válogatott kosárlabdázó fiaként. Nagybátyja Kulcsár Győző, négyszeres olimpiai bajnok párbajtőrvívó, nevelőapja Móna István olimpiai bajnok öttusázó. A sportoló családból származó Kulcsár Krisztián pályafutását úszóként és öttusázóként kezdte. 15 évesen azonban a vívás mellett döntött, és eredményei alapján ezt jól is tette, hiszen párbajtőrözőként négy olimpián vehetett részt (1992, 1996, 2004, 2008). 

A játékokon csapatban kétszer is ezüstérmet nyert (1992-ben Barcelonában és 2004-ben Athénban). A világbajnokságokon három arany- és két bronzérmet, az Európa-bajnokságokon két arany-, egy ezüst- és egy bronzérmet szerzett. 

Már aktív sportpályafutása alatt dolgozott sportszervezetekben, hiszen Európai Vívó Szövetségben 2005-től a propaganda bizottság, 2009-ben pedig végrehajtó bizottság tagja lett. Ezt követően 2008-ban beválasztották a Nemzetközi Vívó Szövetség versenyszabály bizottságába. 2004 és 2012 között a Magyar Vívószövetség elnökségi tagja, majd a Magyar Olimpiai Bizottság tagja lett. Jogász és közgazdász végzettséggel rendelkezik. Civilben a CIB Bank főosztályvezetőjeként, majd a BÁV Bizományi és Kereskedőház és Záloghitel Zrt. vezérigazgatójaként dolgozott (2010–2014). 2014 júniusától a Nemzetközi Vívószövetség (FIE) technikai igazgatója lett, majd 2017-ben a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) elnökévé választották.

A dicstelenül távozó MOB-elnök, aki Lakatos Márkkal rendeztetett eskütételt

Kulcsár Krisztián első ciklusa MOB-elnökként még viszonylag nyugalmasan telt. 2020-ban újra megválasztották a szervezet vezetőjévé, ekkortól azonban valami megváltozott, és az elnök fokozatosan elvesztette a közgyűlés tagjainak bizalmát. A sajtó ugyan akkor még nem kapta fel, de Kulcsár fizetését megválasztását követően szinte azonnal több mint duplájára emelték (utóbb kiderült, első ciklusában is ugyanígy azonnal megemelték a neki járó illetményt). Mindez azért is volt érdekes, mert a korábbi elnökök, Schmitt Pál és Borkai Zsolt sem kaptak fizetést a tisztség betöltéséért. 

Érdekes epizódja Kulcsár elnökségének, hogy a tokiói olimpiára készülve a homoszexualitását és transzvesztita előadói múltját nyíltan vállaló, a közelmúltban komoly botrányban érintetté váló stílustanácsadót, Lakatos Márkot kérték fel az olimpiai eskütétel rendezőjének.

 A Pesti Srácok vette észre az Index egykori tudósítását, amely szerint Lakatos Márk táncosokat, artistákat és „mindenféle őrületet” ígért a rendezvényre. De itt még nem ért véget Lakatos szerepe ugyanis mint kiderült, a Kulcsár Krisztián vezette MOB a stylistot is felkérte, hogy vegyen részt az olimpiai formaruhák tervezésére kiírt pályázat zsűrijében.  

Ezt is ajánljuk a témában

Mindennek azonban nem volt köze Kulcsár Krisztián későbbi távozásához. annak viszont annál inkább, hogy többen is kifogásolták vezetői stílusát, kommunikációját. Magyar Zoltán, a Magyar Tornaszövetség elnöke ezzel kapcsolatban a Nemzeti Sport megkeresésére válaszolva úgy fogalmazott, „Kapkodás és fejetlenség van a Magyar Olimpiai Bizottságban, csak rohannak előre a vezetők azért, hogy megvalósítsák az elképzeléseiket, miközben előáll az a helyzet, hogy az elnökség tagjai közül négy nem szavazhat a közgyűlésen... Én elég régóta munkálkodom a MOB-ban, hiszen Csanádi Árpád mellett is dolgoztam, aztán Schmitt Pál elnöksége idején, majd Borkai Zsolttal két ciklust végigcsináltam, és most is elnökségi tag vagyok, de elmondhatom, hogy 

velem elnök még úgy nem beszélt, mint néha Kulcsár Krisztián, aki személyes sértésként élte meg mindig, ha valamivel nem értettem egyet. 

Mi megbíztunk benne sokáig, folyamatosan megadtuk az esélyt, ám a bizalom mostanra elfogyott.”

De még nem is ez volt a fő oka, hogy 

2021 decemberében a közgyűlés számos tagja levélben követelte Kulcsár Krisztián lemondását.

Sokkal inkább az, hogy az elnök vezetésével drasztikusan átalakították a MOB közgyűlésének szerkezetét, és számos szervezet – többek közt a Magyar Sportújságírók Szövetsége – tagságát is megszüntették. Annak idején épp lapunk hozta nyilvánosságra azt a levelet, amelyben a Kulcsár Krisztiántól a bizalmat korábban megvonó kilenc elnökségi tag, Schmidt Gábor,  dr. Deutsch Tamás, Kovács Antal, Pálinger Katalin, Vári Attila, Magyar Zoltán, Gyurta Dániel, Markovits László, és Wladár Sándor részletezi, hogy miért szeretnék Kulcsár Krisztián távozását. 

 

Ezt is ajánljuk a témában

A levélírók a bizalomvesztés okait az alábbi 5 pontban fogalmazták meg:  

  • „Az aláírók hónapok óta egyre növekvő aggodalommal tapasztalták azt, hogy a MOB fokozatosan szakít korábbi értékeivel, cserbenhagyja partnereit, természetes szövetségeseit.”
  • „A MOB vezetése a drasztikusan csökkentett létszámú közgyűlés új összetételét képtelen volt megnyugtató módon, időben, átláthatóan és szabályszerűen kialakítani.”
  • „Az elnökség tudta és jóváhagyása nélkül, a legteljesebb mértékig méltatlan módon értesítettek több évtizede a MOB-ért dolgozó tagokat, a magyar sport kiemelt intézményeinek képviselőit, hogy szolgálataikra a továbbiakban nincs szükség – mintha valamiféle csoportos létszámleépítés keretében feleslegessé vált alkalmazottaktól válnának meg.”
  • „A jelenlegi körülmények között nem biztosítható a Magyar Olimpiai Bizottság, a magyar olimpiai mozgalom 126 esztendős hagyományaihoz méltó működése.”
  • „A tokiói olimpia előkészítése kapcsán tapasztaltak – a részvétel menedzselése során történt malőrök –, illetve az elmúlt időszak történései nem csupán a hagyományainkat veszélyeztetik, de hosszútávon a magyar sport sikerességét is aláássák.”

A MOB rendkívüli közgyűlése végül 2021. december 30-án megvonta a bizalmat Kulcsár Krisztiántól. Az egykori vezető a szavazást követően bejelentette, hogy 2022. január 31-ével lemond a MOB elnöki tisztségéről. 

Magyar Péter embere lett az egykori sportvezető

Kulcsár Krisztián lemondásáról a baloldali sajtó olyan keretezéssel jelentetett meg cikkeket, mintha az egykori elnököt politikai okokból távolították volna el a MOB vezetői posztjáról. Erre utalt az őt meginterjúvoló Telex is, amikor kérdésében „lejárató kampánynak” nevezte a Kulcsár Krisztián lemondása előtt történteket. Az egykori MOB elnök is ezt a kifejezést használta, ám azt mondta, mindez csak erősebbé tette, és nincs benne keserűség a történtek miatt. 

Hogy valóban így van-e, azt nem tudni, de az biztos, hogy a Tisza Párt kongresszusán elhangzott első beszédében azonnal keményen kritizálni kezdte a kormány sportpolitikai lépéseit. Pontosabban Orbán Viktort, ugyanis Kulcsár szerint a miniszterelnök egy személyben dönt sportügyekben.  Kulcsár Krisztián úgy fogalmazott, hogy az állami sportirányítás „kaotikus, átláthatatlan, a döntések sokszor egy emberen, a miniszterelnökön múlnak”, majd hozzátette: „talán ezen a legkönnyebb változtatni”

Ezt is ajánljuk a témában

A csapat többi tagja

Bódis Kriszta, aki a rezsicsökkentést ártalmasnak, a migrációt lehetőségnek tartja.

Ruszin-Szendi Romulusz, a sértett ember, akit a volt kollégái is elítélnek.

Nagy Ervin, az „újvárosi panelgyerek”, akinek csak akkor tetszik a rendszerváltás, ha ő csinálja.

Kollár Kinga, aki szerint a magyarok agymosottak.

Radnai Márk, az ujjtöréssel fenyegető jóbarát.

Kulja András, aki párttársa nevét sem találta el.

Nyitókép: Mandiner-szerkesztés

Összesen 18 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
2025. április 04. 03:55 Szerkesztve
Magyar ember nem szavaz hazaárulókra. Soha. Akkor se, ha nincs másra szavaznia.
kacalo
2025. április 04. 03:54
Aki ezekre szavaz, az mind hazaáruló.
kacalo
2025. április 04. 03:53
Hazaáruló banda.
kacalo
2025. április 04. 03:50
Ha bármikor is kormányra kerülne, meg fog dögleni. Mert hazaáruló nem bitorolhatja ezt az országot. Soha.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!